W ramach Edukacji w Miejscach Pamięci pojechaliśmy na Górę św. Anny do Muzeum Czynu Powstańczego. Budynek niewielki, właściwie tylko kilka sal, mała panorama. Okrągłe pomieszczenie pełne dużych zdjęć z okresu śląskich powstań od razu skojarzyłem z Panoramą Racławicką. Kiedy wszyscy weszli do sali, światła zgasły. Nagle lektor rozpoczął swą opowieść. Dowiedzieliśmy się wielu istotnych informacji. W trakcie prelekcji Pan Andrzej Kański wręczył nam karty pracy, abyśmy je wypełnili, z tego ma być ocena. Kiedy „odsłuchiwanko” dobiegło końca, poszliśmy podziwiać ekspozycję. Przy okazji pan przewodnik mówił o tym, co przydawało się do zadań z kartki. Nie stopnie są tu jednak istotne, najważniejsze, by dowiedzieć się czegoś o tym, co już minęło, by uzupełnić wiedzę. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy przewodnikowi i udaliśmy się kilkadziesiąt metrów dalej, by zobaczyć olbrzymi amfiteatr wykonany z kamienia. Mieliśmy dużo czasu, więc spenetrowaliśmy cały teren. Amfiteatr był bardzo duży i położony obok ogromnego klifu skalnego. Można było nawet wspiąć się na pewną wysokość. Następnie poszliśmy w okolice kaplicy św. Anny. Tam zrobiliśmy sobie króciutką przerwę, zapoznaliśmy się z obiektem i wróciliśmy do autokaru. Wycieczkę uznałem za udaną pomimo nieprzyjemnej pogody. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i nikt się nie przejmował, że jutro mają być dwie kartkówki…

Jakub Koziarz, kalasa 3 a

11 maja odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Rencontres chez nos amis", którego tematem przewodnim było jedzenie. Zorganizowali je uczniowie klasy 1b oraz ich wychowawczyni, Pani Jolanta Janas. Gośćmi była Szkoła Podstawowa nr 25 oraz Szkoła Podstawowa nr 113. Dzieci były podzielone na grupy (niebieska, różowa, żółta, zielona). Na początku przedstawiliśmy im prezentację zawierającą różne potrawy i ich składniki. Z tym wiązała się konkurencja polegająca na wypisaniu w 5 minut jak najwięcej składników po francusku z rodzajnikami. Jednej grupie udało się wypisać ponad 40 elementów! Było dużo innych zadań, jak wybieranie francuskich dań spośród przepisów potraw różnych państw czy robienie kanapek dla grupy przeciwnej. Na koniec każdy mógł zamówić z przygotowanego wcześniej MENU, co chciał. Zainteresowaniem cieszyły się zarówno naleśniki, jak i tarta cytrynowa. Najbardziej posmakowały jednak hot-dog'i, parówki w cieście francuskim, ratatouill i cuiche. Dzieci zamawiały potrawy, mówiąc "Je voudrais”, a na koniec dodając "s’il vous plait”. Wszyscy bawili się świetnie, nawet nauczyciele, a dzieci nie tylko podszkoliły swój język francuski.

Nicole Kruszyńska i Karolina Strączek, klasa 1b

10 maja w Gimnazjum nr 5 rozegrano mecze plażowej siatkówki. Dziewczęta - po ciężkiej walce z trzema drużynami - przegrały i zajęły dziewiąte miejsce. Chłopcy pojechali do Gimnazjum nr 5 dwa dni później. Walka była zacięta, lecz skończyła się dobra passa. Choć byli bliżej podium niż nasze reprezentantki, niestety nie zostali na boisku za długo - wrócili do domu z siódmą lokatą. W przyszłym roku na pewno pójdzie lepiej!

Gabriela Mazur, klasa 3b

20160509 100828 20160509 101100 20160509 112539 20160509 115243

9 maja klasa 1b wraz z wychowawcą, Panią Jolantą Janas, wyjechała spod szkoły w stronę Parku Staromiejskiego. Przespacerowali się chwilę wzdłuż fosy, by dojść na upragnione miejsce. Już z daleka było słychać muzykę oraz DJa. Klasa okrążyła wszystko, chcąc bliżej zapoznać się z festynem z okazji Dnia Europy. Za pozwoleniem pani nauczycielki uczniowie rozbiegli się po zielonej krainie. Znajdowało się tam wiele atrakcji, więc ciągle byli czymś zajęci. Na początku podchodzili do małych stoisk z naklejkami, długopisami, cukierkami i innymi gadżetami, jednak najbardziej podobało im się robienie koktajli oraz zabawa w chemików. Przy jednym ze stoisk stały dwie panie, a przed nimi skrzynka z suchym lodem oraz różnej wysokości menzurki z barwnymi, dymiącymi substancjami. Drugą atrakcją, która chyba bardziej zainteresowała młodzież, było wcześniej wspomniane robienie koktajli z wybranych składników, jak na przykład banan, płatki owsiane, mleko. Po wybraniu tychże wsiadało się na rower, do którego przyczepiona była część miksera, a kiedy zaczynała się jazda, koktajl miksował się. Kilka uczennic z klasy brało udział w zajęciach plastycznych i „zostały złapane” w kadr kamery. Mogliśmy je podziwiać w Teleexpresie. Wszyscy świetnie się bawili. Po przyjemnie i pożytecznie spędzonym dniu uczniowie wrócili do szkoły. Myślę, że chętnie wzięliby udział w kolejnej takiej akcji.

Natalia Bojczuk, klasa 1 b

WP 20160511 12 52 35 Pro WP 20160511 13 09 35 Pro WP 20160511 14 12 33 Pro

11 maja na Stadionie Olimpijskim lekkoatletyczna drużyna chłopców odniosła kolejny, wielki sukces, wygrywając klasyfikacje drużynową Mistrzostw Wrocławia w lekkiej atletyce. W biegu na 1000m zwyciężył po raz kolejny Michał Linstedt z klasy 3d. Jakub Frejek (3a) zajął pierwsze miejsce w biegu przez plotki na 300m. W pchnięciu kulą Damian Regiec (3b) stanął na podium jako drugi. Oliwier Akuła z klasy 3c natomiast uplasował się na drugim miejscu w biegu na 100m. Kuba Pałasz, który rzucał oszczepem, górował jako szósty. W sztafecie 4x100 chłopcy (Dawid Wojciechowski, Kacper Rudkowski, Jakub Rak i Oliwier Akuła) zajęli  trzecie miejsce, natomiast w sztafecie szwedzkiej (100, 200, 300, 400) nasi koledzy (Michał Zimnowodzki, Kacper Chmielewski, Adam Malicki i Jakub Frejek) zdobyli czwartą lokatę.  Mam nadzieję, ze za rok również uzyskamy tak świetne, a może i jeszcze lepsze wyniki!

Anna Mrugała, klasa 3d